Karkonoski Park Narodowy

Karkonoski Park Narodowy

Wybierając się na Dolny Śląsk [więcej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dolny_%C5%9Al%C4%85sk], trzeba pamiętać o ważnej rzeczy – tego regionu naszego kraju nie da poznać się tylko przez jeden weekend i jedno miasto. Jest to bowiem obszar tak zróżnicowany i tak bogaty w atrakcje turystyczne, że trudno zobaczyć je wszystkie w ciągu kilku godzin. To, co na pewno trzeba zobaczyć, będąc na Dolnym Śląsku, to jego uroki przyrodnicze, których najlepszym reprezentantem są Karkonosze.

Karkonosze to góry, które znajdują się w masywie Sudetów Zachodnich. Są jednocześnie centralną częścią tego większego kompleksu górskiego. Od strony północnej graniczą z Kotliną Jeleniogórska, na wschodzie sąsiadują z pięknymi Rudawami Janowickimi. Wschodnia część Karkonoszy jest ograniczona przez Kotlinę Kamiennogórską. Dodatkowo trzeba także wspomnieć o innych okolicznych pasmach górskich, które stanowią naturalną granice Karkonoszy. Są to Góry Krucze, Pogórze Karkonoskie oraz Góry Izerskie i Przełęcz Szklarska. Dla niewtajemniczonych Karkonosze jako obiekt turystyczny pojawiły się na mapie stosunkowo niedawno, zupełnie tak, jakby wcześniej nikt nie odwiedzał tych gór. Prawda wygląda jednak zupełnie inaczej.

Turystyka na całym Dolnym Śląsku w tym i w Karkonoszach rozwijała się na długo przed pierwszymi polskimi osadnikami, którzy pojawili się tutaj po zakończeniu drugiej wojny światowe. Tym samym dzisiejsze kurorty nie odkrywają czegoś nowego, a w większości kontynuują tradycje, które wrosły w okoliczny krajobraz. Co za tym idzie baza noclegowa [dla chętnych: http://meteor-turystyka.pl/noclegi,karkonosze,58.html] w Karkonoszach również jest czymś, co jest niemal naturalne. Możemy tu zatem korzystać z hoteli, moteli, prywatnych kwater czy schronisk, o czym można się przekonać, wpisując w przeglądarkę hasło "noclegi Karkonosze".

Utworzony w roku 1953 Karkonoski Park Narodowy jest jednym z najstarszych tego typu instytucji w Polsce. Obejmuje on ochroną obszar ponad pięciu i pół tysiąca hektarów. Do największych atutów Karkonoskiego Parku Narodowego niewątpliwie trzeba zaliczyć zróżnicowanie przyrodnicze. Mieszają się tu bowiem obszary zalesione z subalpejskimi. Daje to nie tylko okazję to tego, by poznać piękno przyrody, ale dla niewprawnego oka stanowi przede wszystkim prawdziwą ucztę, stworzoną z pięknych krajobrazów. W graniach Karkonoskiego Parku Narodowego znajdują się przede wszystkim wyższe partie Karkonoszy, ale w jego granicach jest także Wodospad Szklarki oraz Góra Chojnik.


2 thoughts on “Karkonoski Park Narodowy

  1. Moim zdaniem Park w Karkonoszach to jedno z piękniejszych miejsc w regionie, które koniecznie należy odwiedzić podczas noclegu. Panujący tam spokój i odgłosy lasu są idealne do wyciszenia się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>