Przygotowania do wizyty w Licheniu – turysta czy pielgrzym?

Przygotowania do wizyty w Licheniu – turysta czy pielgrzym?

Jadąc do miejsc takich jak Licheń Stary, a więc pełniących rolę wielkich religijnych sanktuariów, często staje się przed wyborem tego, w jakiej formie się tam jedzie. Jeśli wyjazdowi towarzyszą uczucia religijne, to taką wyprawę można z powodzeniem określić jako pielgrzymkę. Jeśli natomiast wyjazd jest pragmatyczny i związany z podziwianiem, oglądaniem czy zwiedzaniem danego miejsca ze względu na jego historyczny lub architektoniczny charakter, to można go bez przeszkód zakwalifikować jako wycieczkę turystyczną. W przypadku Lichenia można połączyć jedno z drugim, odbywając religijno-turystyczny wyjazd.

Turystyka w Licheniu

Leżący na terenie Wielkopolski Licheń Stary nie może się poszczycić dostępem do morza lub gór, ale nielicznym turystom oferuje dostęp do niewielkiego i płytkiego jeziora, nad którym w okresie letnim kumuluje się całe rekreacyjne życie wsi i okolic. Zdecydowanie więcej osób przyjeżdża tu w celach stricte pielgrzymkowych i to właśnie dla nich przygotowana jest cała okoliczna baza noclegowa [wpisz w wyszukiwarkę internetową hasło: "noclegi Licheń Stary"]. Dla turystów, którzy Licheń Stary odwiedzają dla wypoczynku, przygotowano niewielkie drewniane domki oraz kwatery prywatne i pole namiotowe. Jednak najwięcej turystów zatrzymuje się w trzygwiazdkowym hotelu ulokowanym w bliskim sąsiedztwie jeziora Licheńskiego [ wpisz w wyszukiwarkę internetową hasło: "info jezioro Licheńskie"]. Takie rozwiązanie jet najwygodniejsze i najpraktyczniejsze, ponieważ turyści mają do dyspozycji od razu restaurację i bar, w których mogą jeść posiłki. W kwestii dostępnych atrakcji Licheń nie jest zbyt bogaty. Głównymi sposobami spędzania wolnego czasu są kajaki, rowery wodne, piesze wycieczki po okolicznych lasach i oczywiście wizyta w licheńskim sanktuarium.

Religijne oblicze Lichenia

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że to właśnie ono stanowi największą i najbardziej znaczącą atrakcję Lichenia Starego, zarówno w kwestiach typowo turystycznych, jak i wyłącznie religijnych. Przez rok sanktuarium odwiedza nawet półtora miliona wiernych, a część z nich spędza tu więcej niż jeden dzień. Stąd powstała konieczność, aby zorganizować dla nich noclegi i zapewnić wygodny oraz komfortowy wypoczynek. Samo sanktuarium jest dostępne dla wiernych przez cały rok – jedynie poza wyznaczonymi dniami najważniejszych uroczystości religijnych, kiedy część kompleksu jest zamykana i przeznaczona wyłącznie na użytek zaproszonych gości. Wokół sanktuarium rozwija się silnie handel obrazami, figurkami, różańcami i innymi przedmiotami kultu religijnego, które równie dobrze mogą stanowić zwykłą pamiątkę.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>