Walory przyrodnicze Łeby – fauna i flora

Walory przyrodnicze Łeby – fauna i flora

Położone nad Bałtykiem, polskie miasta nieodmiennie przyciągają do siebie turystów w sezonie letnim. Jednym z takich miejsc jest Łeba. Szerokie, czyste plaże to wizytówka tej miejscowości, a zarazem doskonałe miejsce na wypoczynek. Warto wiedzieć, że poza nimi, dysponuje także bogatą fauną i florą oraz zróżnicowanym ukształtowaniem terenu. Wszystkie te bogactwa dostępne są dla turystów ciekawych świata i natury.

Słowiński Park Narodowy obejmuje swoim zasięgiem Mierzeję Łebską, Nizinę Gardeńsko–Łebską oraz jeziora: Łebsko, Gardno, Jezioro Dołgie Wielkie i Jezioro Dołgie Małe (jezioro info). W tym niezwykłym miejscu występuje bardzo zróżnicowana pod względem ukształtowania, powierzchnia. Znajdują się tu lasy, bagna, wydmy i torfowiska. Z uwagi na dogodne warunki w parku można spotkać różnorodne gatunki ptaków, ssaków, owadów, płazów i ryb oraz kilkaset gatunków roślin. Jednak tym, co najbardziej przyciąga do Słowińskiego Parku Narodowego są ruchome wydmy. To unikatowy element przyrody i niezwykła atrakcja turystyczna. Ich powstawanie przypisuje się wzajemnym działaniom morskich fal, słońca i wiatru. Morze wyrzuca na brzeg piasek, słońce je osusza, zaś wiatr przesuwa w głąb lądu formując wysokie wzniesienia. Najwyższa, bo 40 metrowa, jest Wydma Łącka. Co roku jej szczyt zdobywa prawie 300 tysięcy osób. Do wejścia zachęcają cudownej widoki jakie rozciągają się z jej wierzchołka.

Cała okolica bywa nazywana polską Saharą, ponieważ morski, pozbawiony próchnicy, biały piasek tworzy pustynny krajobraz. Słowiński Park Narodowy znajduje się na zachodzie od Łeby. Na wschodzie można natomiast wstąpić do Rezerwatu Przyrody Mierzeja Sarbska założonego w 1976 roku. Rozciąga się on na mierzei oddzielającej Bałtyk od Jeziora Sarbsko, a swoją ochroną obejmuje teren o powierzchni ponad 500 hektarów. Ustanowiono tu również obszary Natura 2000 takie jak: Przybrzeżne Wody Bałtyku, Ostoja Słowińska i obszary specjalnej ochrony ptaków.

Bogactwa naturalne znajdujące się w okolicach Łeby dają możliwość aktywnego wypoczynku na łonie natury. Miłośnicy takiej formy spędzania wolnego czasu będą zachwyceni mogąc zwiedzić te rejony. Po całym dniu wędrówek niezbędny jest sen i odpoczynek, dlatego wybierając się na wakacje warto wcześniej zadbać o noclegi. Łeba ma ich do zaoferowania bardzo dużo. Baza noclegowa miasta jest bowiem zróżnicowana, a duża konkurencja definiuje standardy i ceny w portalu Meteora (noclegi Łeba). Niezależnie od oczekiwań, każdy znajdzie miejsce odpowiednie dla siebie, w którym spędzi czas równie przyjemnie, jak podczas spacerów po okolicznych parkach i rezerwatach.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>